Darmowa dostawa już od 299 zł!

Kategorie bloga
Nowości w sklepie doti doti
Plakat Koparka Gąsienicowa
Plakat Koparka Gąsienicowa
79,00 zł
Plakat Japoński Sen
Plakat Japoński Sen
79,00 zł
Plakat Egzotyczna Historia
Plakat Egzotyczna Historia
79,00 zł
Plakat Deszczowy Las
Plakat Deszczowy Las
79,00 zł
Plakat Mrówka
Plakat Mrówka
79,00 zł
Plakat Szerokiej Drogi
Plakat Szerokiej Drogi
79,00 zł
Plakat Moja Kamienica
Plakat Moja Kamienica
79,00 zł
Plakat Drzemka Niedźwiadka
Plakat Drzemka Niedźwiadka
99,00 zł
Jak stymulować wzrok noworodka i niemowlaka od pierwszych dni życia?
Jak stymulować wzrok noworodka i niemowlaka od pierwszych dni życia?

Jak stymulować wzrok noworodka i niemowlaka od pierwszych dni życia?

Mamo, czy wiesz, że możesz stymulować zmysł wzroku swojego maleństwa już w okresie prenatalnym?
To, jak widzi dziecko po urodzeniu, a następnie jak te umiejętności doskonali, kształtuje się już w brzuchu mamy.

Kiedy najlepiej rozpocząć stymulację wzroku dziecka?

Zawiązki oczu powstają pod koniec 7. tygodnia ciąży. W okolicach 27. tygodnia ciąży dziecko wykształca siatkówkę, wtedy właśnie zaczyna otwierać oczy. Mocne światło jest jednak w stanie dotrzeć do jego oczu już dwa tygodnie wcześniej.
To jest dla nas idealny moment na rozpoczęcie stymulacji.

Jak widzisz, rozwój zmysłów w okresie prenatalnym jest niezwykle ważny, gdyż buduje potencjał dziecka na kolejne lata.

Stymulacja wzroku dziecka w okresie prenatalnym

Stymulacja zmysłu wzroku może odbywać się już w okresie prenatalnym. Wąska wiązka światła, taka jak w małych punktowych latarkach, będzie przechodziła przez powłoki brzuszne mamy i docierała do oczu dziecka. Można w niewielkiej odległości od skóry przesuwać latarkę po brzuchu i wyczekiwać małych kopniaków w odpowiedzi na docierające bodźce.

W ciepłe miesiące mama może swobodnie chodzić z odkrytym brzuszkiem, a w jesienno-zimowe spędzać czas przy oknie, np. czytając książkę z brzuszkiem skierowanym w stronę światła słonecznego. Kiedy tego słońca będzie naprawdę niewiele, możne wspomóc się małą lampką ze światłem skierowanym na brzuch. Warto taką stymulację podejmować w czasie aktywności dla dziecka, kiedy czujemy jego ruchy.

Zmysły noworodka po urodzeniu

Po urodzeniu zmysły noworodka są jeszcze bardzo nieprecyzyjne w swym odbiorze. Wzrok jest najsłabiej rozwinięty, ale nie dzieje się to bez przyczyny. Można powiedzieć, że jest to funkcja ochronna przed zbyt intensywnym światłem. Jak przecież wiadomo, w matczynym brzuszku panuje półmrok. Dziecko w momencie narodzin dysponuje zaledwie 10 procentami ostrości widzenia, jaką ma człowiek dorosły.

Stymulacja wzroku noworodka

Co zatem widzi niemowlę? Tak naprawdę niewiele. Najlepsza odległość, z której widzi najwyraźniej, to 20-30 centymetrów. Wszystko to, co znajdzie się w dalszej odległości, będzie jak w gęstej mgle. Stymulacja wzroku niemowlaka powinna odbywać się zatem właśnie z bliska.

Najlepiej sprawdzą się do tego obrazki stymulujące wzrok. Warto zacząć od kontrastowych czarno-białych o wyraźnych granicach, ponieważ w tym czasie dziecko nie rozróżnia jeszcze kolorów i kształtów. Mogą to być paski, wzór szachownicy, figury geometryczne lub obrazki tematyczne np. miś, lala, auto, ale oczywiście o pożądanym przez nas kontraście – czarny kształt misia na białym tle. Z powodzeniem można wykonać takie obrazki w domu lub kupić już gotowe, które będą trwalsze. Ważne, by zmienić obrazki codziennie, tak by zaspokoić potrzeby niemowlaka, a właściwie jego mózgu, na coraz to nowe bodźce. Podobną rolę odegrają kontrastowe zabawki, obręcze zawieszone na tasiemkach czy kawałki materiałów w kontrastowych wzorach.

Pod koniec pierwszego miesiąca można z powodzeniem dodać kolor czerwony, następnie żółty.

Stymulacja wzroku niemowlęcia

Dziecko w wieku trzech miesięcy będzie preferowało obrazki o konturach twarzy z zaznaczonymi oczami i ustami. Mama może wówczas malować usta intensywnie czerwoną pomadką, nakładać okulary o ciemnych oprawkach, na szyi zawiesić np. czerwone, duże korale czy nawet zakładać ciemną opaskę – w szczególności mamy o jasnych włosach.

Te działania mają na celu zwrócić uwagę dziecka i zaktywizować do obserwowania poruszających się w czasie mówienia ust mamy i skupić na odczytywaniu informacji z jej twarzy. Z kolei tato może zapuścić brodę, co z pewnością podkreśli i uwidoczni jego usta.

Gdzie i kiedy powinna odbywać się stymulacja wzroku?

Dobrym miejscem będzie przewijak, łóżeczko lub kołyska, gdzie obrazki będziemy umieszczać po bokach, zarówno po prawej, jak i lewej stronie. To niezwykle ważne, by bodźce docierały z obu stron. Jeżeli maluch zaczyna spędzać czas w leżeniu na brzuszku można ustawić obrazki przed nim i po bokach, tak by zachęcać do aktywnego rozglądania się. W ciągu dnia mama może zakładać bluzki z kontrastowymi kolorami np. w biało-granatowe marynarskie pasy. Spacer w wózku też może być dobrym czasem na stymulację, obrazki możemy przyczepić od środka budki lub po bokach, we wnętrzu gondoli. W czasie jazdy samochodem obrazki można umieścić na wprost dziecka.

Każdy dzień jest dobry na podejmowanie działań stymulujących zmysły niemowlaka. Każde dziecko rodzi się z ogromnym potencjałem, który możemy świadomie rozwijać. Z czasem zobaczymy, że czas poświęcony maluchowi zaowocuje i będzie niezwykłym wkładem w jego rozwój.

...

Zdjęcie: Unsplash.com

...

Autor:

Marcelina Żółtowska, neurologopeda kliniczny 

Neurologopeda kliniczny, terapeuta wczesnej interwencji logopedycznej, Certyfikowany Terapeuta Metody Krakowskiej, pedagog specjalny, terapeuta dzieci z zaburzeniami rozwoju. Wykładowca akademicki, autor szkoleń dla terapeutów i nauczycieli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl