Jak urządzić pokój dziecka, aby stymulować jego zmysły już od pierwszych dni?
Zanim dziecko pojawi się na świecie, staramy się jak najlepiej przygotować na jego przyjęcie. Jednym z istotnych elementów, o który powinniśmy zadbać, jest zaaranżowanie przestrzeni, w której dziecko będzie przebywać.
Pokój dziecięcy oprócz tego, że powinien być estetyczny i funkcjonalny, staje się miejscem, w którym dziecko poprzez różne zmysły poznaje świat. Świat zmysłów małego dziecka jest obszarem bardzo delikatnym i odpowiednia jego stymulacja, od pierwszych dni, może wpływać na prawidłowy rozwój malucha.
Aranżacja pokoju dziecięcego - od czego zacząć projektowanie pokoju dla niemowlęcia?
Wśród mebli, które znajdziemy w pokoju dziecięcym na pierwszy plan wysuwa się łóżeczko. Warto zainwestować w dobrej jakości materac. Jeśli tylko istnieje taka możliwość łóżeczko powinno stać w taki sposób, by można było do niego podejść z każdej strony. Takie ustawienie łóżeczka zachęca niemowlę do spoglądania w różnych kierunkach, co stanowi źródło stymulacji wzrokowej i pozwala uniknąć asymetrycznych wzorców ruchowych.
Warto również zadbać o wygodny fotel, krzesło, na którym będziemy karmić dziecko. Bez względu na to, na jaki rodzaj karmienia się zdecydujemy, pozycja przy karmieniu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego poboru pokarmu, co w konsekwencji pozwala prawidłowo rozwijać się twarzoczaszce i jest doskonałą profilaktyką wszelkich wad ortodontycznych.
Pamiętajmy jednak, że pokoju dziecięcym nie zawsze więcej znaczy lepiej. Szczególnie u małych dzieci, gdy układ nerwowy cały czas dojrzewa, nadmierne nagromadzenie bodźców wzrokowych czy słuchowych może zakłócać harmonijny rozwój. Wskazane jest używanie stonowanych barw, a jedynie detale czy dekoracje można wybrać w kontrastowych kolorach: czarnym i czerwonym.
Rozwój zmysłów niemowlęcia - postrzeganie wzrokowe
Według przeprowadzonych badań noworodki szczególnie chętnie przyglądają się obiektom, które tworzą jakiś wzór. Ich uwagę przykuwają kontrastowe krawędzie, np. dziecko skupia wzrok w miejscu styku barw białej i czarnej. Krawędzie dostarczają informacji o granicach przedmiotu. Ułatwia to w przyszłości chwytanie zabawek. Przydatne tutaj mogą okazać się gotowe plansze czy naklejki z kontrastowymi obrazkami. Kształtują one umiejętności skupiania wzroku i śledzenia ruchu przedmiotu.
Rozwój zmysłów niemowlęcia - postrzeganie słuchowe
Drugim istotnym kanałem, który w sposób znaczący wpływa na rozwój dziecka jest kanał słuchowy. Odpowiednia jego stymulacja, od pierwszych dni życia niemowlęcia, odgrywa istotne znaczenie w rozwoju mowy w przyszłości.
Noworodek woli słuchać dźwięków, które mieszczą się w granicach częstotliwości głosu ludzkiego. Jest to wyraźny sygnał dla rodziców, że nadmierna ilość mechanicznych dźwięków płynących z grających zabawek, może niepotrzebnie przestymulować wrażliwe uszy dziecka.
Warto nad łóżeczkiem dziecka powiesić „karuzelę”, najlepiej z kontrastowymi elementami. Niekoniecznie jednak powinna ona dodatkowo wydawać dźwięki o zmiennej częstotliwości i być wyposażona w elementy świetlne.
Istotne jest również by ograniczyć w bezpośrednim sąsiedztwie malucha odtwarzanie dźwięków ze źródeł mechanicznych: telefonów, radioodbiorników, telewizora. Najlepsze, co może nasze dziecko usłyszeć to głos mowy ludzkiej.
Do przodu maluchu! Stymulacja zmysłów dziecka - rozwój ruchowy
Niezwykle ważne jest, aby już od pierwszych dni dawać niemowlęciu doświadczać świata w różnych płaszczyznach. Przyjaznym środowiskiem życia małego dziecka staje się podłoga. Pozwala mu ona poznawać świat wielozmysłowo.
By dziecko było bezpieczne, a dodatkowo prawidłowo stymulowało swoje zmysły warto zainwestować w kontrastową matę lub puzzle piankowe. Czarno-biała płaszczyzna prowokuje malca do wytężonej pracy zmysłu wzorku. Możemy w ten sposób również dostarczać, niezwykle ważnych, bodźców dotykowych kładąc na macie materiały o różnej fakturze czy ciężarze.
Prawidłowa stymulacja zmysłów niemowlęcia
Rozwój małego dziecka jest bardzo dynamiczny, a układ nerwowy malucha najintensywniej dojrzewa do mniej więcej drugiego roku życia. Jest to doskonały czas na wielozmysłową stymulację, która prowadzona w odpowiedni sposób, uchroni dziecko przed dysharmonijnym rozwojem.
Dobór zabawek i tego, co znajduje się w otoczeniu dziecka odgrywa ważną rolę. Przy czym należy pamiętać, że nawet najdoskonalej urządzony pokój nie zastąpi interakcji z rodzicem, który jest niezastąpionym źródłem, przez które małe dziecko poznaje świat.
...
Bibliografia:
J. Cieszyńska, Wczesna interwencja terapeutyczna, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2007
...
Autor:
Anita Kowalewska-Łopatka, neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej
Z wykształcenia filolog polski, z pasji i zamiłowania neurologopeda i specjalista wczesnej interwencji logopedycznej. Zawodowo zajmuje się wspieraniem rozwoju najmłodszych dzieci. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci, w tym jednego z wyzwaniami rozwojowymi. W wolnym czasie, jeśli nie szuka nowości terapeutycznych, lubi gotować, oglądać seriale na popularnej platformie i podróżować. Marzy o kursie z metody Padovan, szalonej podróży na Bałkany i prowadzeniu małej kawiarni z domowymi wypiekami.