Darmowa dostawa już od 299 zł!

Kategorie bloga
Nowości w sklepie doti doti
Plakat Koparka Gąsienicowa
Plakat Koparka Gąsienicowa
79,00 zł
Plakat Japoński Sen
Plakat Japoński Sen
79,00 zł
Plakat Egzotyczna Historia
Plakat Egzotyczna Historia
79,00 zł
Plakat Deszczowy Las
Plakat Deszczowy Las
79,00 zł
Plakat Mrówka
Plakat Mrówka
79,00 zł
Plakat Szerokiej Drogi
Plakat Szerokiej Drogi
79,00 zł
Plakat Moja Kamienica
Plakat Moja Kamienica
79,00 zł
Plakat Drzemka Niedźwiadka
Plakat Drzemka Niedźwiadka
99,00 zł
Jak urządzić pokój dziecka, aby stymulować jego zmysły już od pierwszych dni?
Jak urządzić pokój dziecka, aby stymulować jego zmysły już od pierwszych dni?

Jak urządzić pokój dziecka, aby stymulować jego zmysły już od pierwszych dni?

Zanim dziecko pojawi się na świecie, staramy się jak najlepiej przygotować na jego przyjęcie. Jednym z istotnych elementów, o który powinniśmy zadbać, jest zaaranżowanie przestrzeni, w której dziecko będzie przebywać.

Pokój dziecięcy oprócz tego, że powinien być estetyczny i funkcjonalny, staje się miejscem, w którym dziecko poprzez różne zmysły poznaje świat. Świat zmysłów małego dziecka jest obszarem bardzo delikatnym i odpowiednia jego stymulacja, od pierwszych dni, może wpływać na prawidłowy rozwój malucha.

Aranżacja pokoju dziecięcego - od czego zacząć projektowanie pokoju dla niemowlęcia?

Wśród mebli, które znajdziemy w pokoju dziecięcym na pierwszy plan wysuwa się łóżeczko. Warto zainwestować w dobrej jakości materac. Jeśli tylko istnieje taka możliwość łóżeczko powinno stać w taki sposób, by można było do niego podejść z każdej strony. Takie ustawienie łóżeczka zachęca niemowlę do spoglądania w różnych kierunkach, co stanowi źródło stymulacji wzrokowej i pozwala uniknąć asymetrycznych wzorców ruchowych.

Warto również zadbać o wygodny fotel, krzesło, na którym będziemy karmić dziecko. Bez względu na to, na jaki rodzaj karmienia się zdecydujemy, pozycja przy karmieniu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego poboru pokarmu, co w konsekwencji pozwala prawidłowo rozwijać się twarzoczaszce i jest doskonałą profilaktyką wszelkich wad ortodontycznych.

Pamiętajmy jednak, że pokoju dziecięcym nie zawsze więcej znaczy lepiej. Szczególnie u małych dzieci, gdy układ nerwowy cały czas dojrzewa, nadmierne nagromadzenie bodźców wzrokowych czy słuchowych może zakłócać harmonijny rozwój. Wskazane jest używanie stonowanych barw, a jedynie detale czy dekoracje można wybrać w kontrastowych kolorach: czarnym i czerwonym.

Rozwój zmysłów niemowlęcia - postrzeganie wzrokowe

Według przeprowadzonych badań noworodki szczególnie chętnie przyglądają się obiektom, które tworzą jakiś wzór. Ich uwagę przykuwają kontrastowe krawędzie, np. dziecko skupia wzrok w miejscu styku barw białej i czarnej. Krawędzie dostarczają informacji o granicach przedmiotu. Ułatwia to w przyszłości chwytanie zabawek. Przydatne tutaj mogą okazać się gotowe plansze czy naklejki z kontrastowymi obrazkami. Kształtują one umiejętności skupiania wzroku i śledzenia ruchu przedmiotu.

Rozwój zmysłów niemowlęcia - postrzeganie słuchowe

Drugim istotnym kanałem, który w sposób znaczący wpływa na rozwój dziecka jest kanał słuchowy. Odpowiednia jego stymulacja, od pierwszych dni życia niemowlęcia, odgrywa istotne znaczenie w rozwoju mowy w przyszłości.

Noworodek woli słuchać dźwięków, które mieszczą się w granicach częstotliwości głosu ludzkiego. Jest to wyraźny sygnał dla rodziców, że nadmierna ilość mechanicznych dźwięków płynących z grających zabawek, może niepotrzebnie przestymulować wrażliwe uszy dziecka.

Warto nad łóżeczkiem dziecka powiesić „karuzelę”, najlepiej z kontrastowymi elementami. Niekoniecznie jednak powinna ona dodatkowo wydawać dźwięki o zmiennej częstotliwości i być wyposażona w elementy świetlne.

Istotne jest również by ograniczyć w bezpośrednim sąsiedztwie malucha odtwarzanie dźwięków ze źródeł mechanicznych: telefonów, radioodbiorników, telewizora. Najlepsze, co może nasze dziecko usłyszeć to głos mowy ludzkiej.

Do przodu maluchu! Stymulacja zmysłów dziecka - rozwój ruchowy

Niezwykle ważne jest, aby już od pierwszych dni dawać niemowlęciu doświadczać świata w różnych płaszczyznach. Przyjaznym środowiskiem życia małego dziecka staje się podłoga. Pozwala mu ona poznawać świat wielozmysłowo.

By dziecko było bezpieczne, a dodatkowo prawidłowo stymulowało swoje zmysły warto zainwestować w kontrastową matę lub puzzle piankowe. Czarno-biała płaszczyzna prowokuje malca do wytężonej pracy zmysłu wzorku. Możemy w ten sposób również dostarczać, niezwykle ważnych, bodźców dotykowych kładąc na macie materiały o różnej fakturze czy ciężarze.

Prawidłowa stymulacja zmysłów niemowlęcia

Rozwój małego dziecka jest bardzo dynamiczny, a układ nerwowy malucha najintensywniej dojrzewa do mniej więcej drugiego roku życia. Jest to doskonały czas na wielozmysłową stymulację, która prowadzona w odpowiedni sposób, uchroni dziecko przed dysharmonijnym rozwojem.

Dobór zabawek i tego, co znajduje się w otoczeniu dziecka odgrywa ważną rolę. Przy czym należy pamiętać, że nawet najdoskonalej urządzony pokój nie zastąpi interakcji z rodzicem, który jest niezastąpionym źródłem, przez które małe dziecko poznaje świat.

...

Bibliografia:

J. Cieszyńska, Wczesna interwencja terapeutyczna, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2007

...

Autor:

Anita Kowalewska-Łopatka, neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej

Z wykształcenia filolog polski, z pasji i zamiłowania neurologopeda i specjalista wczesnej interwencji logopedycznej. Zawodowo zajmuje się wspieraniem rozwoju najmłodszych dzieci. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci, w tym jednego z wyzwaniami rozwojowymi. W wolnym czasie, jeśli nie szuka nowości terapeutycznych, lubi gotować, oglądać seriale na popularnej platformie i podróżować. Marzy o kursie z metody Padovan, szalonej podróży na Bałkany i prowadzeniu małej kawiarni z domowymi wypiekami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl